PROGENIS - Bank Komórek Macierzystych
strona główna o naskontakt
Komórki macierzyste
Nasze usługi
Najczęściej zadawane pytania
Publikacje prasowe, nauka
Czasopisma, prasa
Internet
Nasi Partnerzy
Realizujemy usługi
na terenie
CAŁEGO KRAJU !!!


Warszawa:
tel. 22 627 03 70,
kom 696 036 196
Kraków:
tel. 12 651 28 51,
kom. 600 358 084
Całodobowy nr zgłoszeniowy
600 358 084
e-mail: biuro@progenis.pl
Nauka, publikacje prasowe
Pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych
W Gdańsku wykonano pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych, po wcześniejszej amputacji z powodu nowotworu. Jednak pierś to dopiero początek, następna może być regeneracja mięśni, leczenie urazów i rekonwalescencja po zawale serca.
Komórki macierzyste tym się różnią od innych, że mogą dać początek dowolnym komórkom budującym nasze ciało. Dzielą się przez całe życie i teoretycznie umożliwiają "naprawę" naszych organizmów.

Zabieg przeprowadził znany onkolog Janusz Jaśkiewicz. Pobrał komórki macierzyste z fałd tłuszczu pacjentki, poddał je obróbce w specjalnym aparacie, a następnie wszczepił tak otrzymaną zawiesinę w miejsce po usuniętej piersi. Wszystko trwało 5 godzin.

- Godzinę na odessanie tłuszczu, dwie godziny przygotowania komórek w urządzeniu Celution 800/CRS i następna godzina na podanie w miejsce, gdzie mają się na nowo zagnieździć - opisuje prof.. Jaśkiewicz.

Komórki macierzyste znajdują się nie tylko w krwi pępowinowej. Znaczna ich ilość jest w fałdkach tłuszczu, głównie w bocznych wałeczkach nad biodrami. Tłuszcz do zabiegu odessano na tej samej zasadzie co przy modelowaniu sylwetki.

- Dużą ilość komórek mieszamy z mniejszą ilością tłuszczu. Są mocno skoncentrowane i jak się tę zawiesinę przeszczepi to ona staje się częścią organizmu - mówi lekarz. - Jeśli podamy własny tłuszcz, to powstaje idealny materiał do rekonstrukcji.

Tę metodę opracowano w Stanach Zjednoczonych. Jej zastosowanie jest ogromne. - W szeregu schorzeń, które są nieuleczalne. Na przykład przy trudno gojących się ranach, czy leczenia po zawale. Gdy uległ martwicy mięsień sercowy, w tym miejscu mogą powstać nowe naczynia - mówi Jaśkiewicz.

Zdaniem lekarzy nie ma możliwości by organizm odrzucił wszczep. Po prostu niewielka ilość komórek tłuszczowych (ok. 10 procent) może się nie przyjąć. Problemem może być jednak cena. Zabieg odtworzenia jednej piersi kosztował 20 tysięcy złotych, a NFZ go nie refunduje. Jest zbyt nowatorski.

Zabieg wykonano w prywatnej klinice SwissMed

Łukasz Konarski (źródło: TOK FM)  
Źródło: Rzeczpospolita (za TOK FM)
z powrotem

Jak podpisać umowę ?
ściągnij plik z umową promocyjną maj - Progenis dla Rodziny
Opłaty, możliwość rozłożenia na raty!
  
Aktualności
6.05.2010
Pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych
22.01.2010
Przeszczepy szpiku mogą być prostsze
10.12.2009
Komórki z pępowiny mogą leczyć oczy
15.04.2009
Przeszczep pokona cukrzycę. Dzięki transplantacji komórek kilkoro diabetyków już od trzech lat nie musi przyjmować insuliny.
19.01.2009
Przełomowa terapia. Zastrzyki z komórek macierzystych odbudują mózg po udarze
Magda Femme - pobrała krew pępowinową swojego Dziecka i zdeponowała w Banku Komórek Macierzystych Progenis Z przyjemnością informujemy, że do grona naszych Klientów dołączyła Pani Magda Femme, która zdecydowała się na pobranie i przechowywanie komórek
macierzystych wyizolowanych z krwi pępowinowej swojego Dziecka.
19.11.2008
Rewolucyjny przeszczep - hiszpańscy lekarze wykonali pierwszy udany przeszczep organu wyhodowanego w całości z komórek macierzystych pacjenta.
12.11.2008
Naukowcy z Niemiec wyhodowali w laboratorium zastawki do serc dzieci - użyli komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
27.06.2008
Przeszczep krwi pępowinowej może pomóc pacjentom chorym na stwardnienie zanikowe boczne (ALS)
09.04.2008
Przeszczep w Bydgoszczy uratował życie 5 letniej Wiktorii
19.03.2008
Przeszczepy krwi pępowinowej w prywatnym banku w Kalifornii
12.04.2007
Dzięki komórkom macierzystym lekarzom udało się zahamować cukrzycę
04.04.2007
Z komórek macierzystych wyhodowano fragment serca
05.01.2007
Autologiczny przeszczep krwi pępowinowej u dziecka chorego na białaczkę
14.11.2006
Komórki macierzyste lekarstwem na cukrzycę
03.11.2006
Wyhodowano fragment wątroby z krwi pępowinowej
02.11.2006
Czy warto przechowywać krew pępowinowš?

więcej aktualności ->

Na skróty

Krew pępowinowa - prawne aspekty pobierania, preparatyki i przechowywania
Perspektywy wykorzystania komórek macierzystych
Zadbaj o przyszłość swojego dziecka - Od dezycji do realizacji
Krew pępowinowa - zalety bankowania
Dlaczego PROGENIS - nasze atuty
   
Tekst umowy
Opłaty
copyright PROGENIS 2003
info@progenis.pl
Strona główna
Powrót na górę strony
 komórki macierzyste  nasze usługi  FAQ  nauka, publikacje prasowe