Naukowcy z Imperial College w Londynie wraz z zespołem ze szpitala Harefield wyhodowali zastawki serca z komórek macierzystych

Naukowcy uczynili kolejny wielki krok naprzód w badaniach nad komórkami macierzystymi i ich potencjałem – sir Magdi Yacoub, profesor kardiochirurgii w Imperial College London wraz z zespołem ze szpitala Harefield wyhodował zastawki serca z komórek macierzystych pobranych ze szpiku kostnego. Jest to pierwszy tak skomplikowany narząd, uzyskany tą drogą- do tej pory naukowcy wyhodowali z komórek macierzystych chrząstkę, pęcherz moczowy i ścięgna- jednakże ich budowa jest dużo prostsza.

Prawdopodobnie pierwszy przeszczep takiej zastawki do organizmu człowieka ,jak twierdzi sir Yacoub, nastąpi w ciągu najbliższych 3 lat – ponadto naukowcy nie wykluczają również wyhodowania z komórek macierzystych całego mięśnia sercowego!

Wyhodowana przez brytyjskich naukowców zastawka serca nie jest pierwszą otrzymaną z komórek macierzystych – wcześniej udało się to zespołowi naukowców ze Szwajcarii- wykorzystali oni komórki macierzyste z płynu owodniowego kobiet w ciąży, do wyhodowania zastawek serca dla nienarodzonych jeszcze dzieci.

Ogromny potencjał tkwiący w komórkach macierzystych jest nieustannym polem badań dla zespołów naukowych całego świata- wyhodowanie zastawek z komórek macierzystych szpiku będzie niewątpliwie impulsem do pogłębienia badań komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej, które jak dotąd postępują w błyskawicznym tempie. Jedno z ostatnich doniesień budzić może szczególnie duże nadzieje na przyszłość- Naukowcy z Wielkiej Brytanii z Newcastle University wyhodowali z komórek macierzystych krwi pępowinowej niewielkie fragmenty ludzkiej wątroby, które wkrótce znajdą swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i posłużą do testowania nowych leków Wyjątkowa skłonność komórek macierzystych z krwi pępowinowej do transdyferencjacji ( czyli zmiany w dowolne komórki innego typu), duża „plastyczność” i mniejsze ukierunkowanie, niż w przypadku komórek macierzystych pochodzących z dorosłego organizmu, stawia przed naukowcami niezmierzone możliwości. Pozostaje nam tylko czekać – przypuszczalnie już niezbyt długo – na kolejne doniesienia o zwycięstwie medycyny nad naturą.

na podst. BBC, Rzeczpospolita, Onet.pl 

Źródło: BBC, Rzeczpospolita, Onet.pl