Białka wydzielane przez komórki macierzyste chronią neurony przed śmiercią po urazie mózgu i poprawiają pamięć – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Journal of Neuroscience”

Profesor Frank LaFerla wraz z zespołem z Uniwersytetu w Kalifornii odkrył, że neuronalne komórki macierzyste pomagają przywrócić pamięć po urazie mózgu.

Naukowcy badali myszy, którym doświadczalnie uszkodzono tzw. hipokamp, rejon mózgu ważny dla procesów poznawczych i narażony na umieranie neuronów podczas urazów. Część z tych zwierząt otrzymywała następnie przeszczep neuronalnych komórek macierzystych, potem badano zwierzęta podczas testów behawioralnych. Autorzy pracy przeprowadzili między innymi test pamięci rozpoznawczej na zdrowych zwierzętach, i tych którym uszkodzono mózgi. Okazało się, że myszy z uszkodzonym hipokampem które otrzymały neuronalne komórki macierzyste, po 3 miesiącach od przeszczepu zapamiętywały równie dobrze jak zdrowe zwierzęta. Te, którym nie podano komórek miały problemy z pamięcią.

Następnie badacze sprawdzili za pomocą specjalnie znakowanych komórek, co się z nimi dzieje po przeszczepieniu do mózgu. Okazało się, że tylko około 4 procent z nich zróżnicowało się w neurony, co uświadomiło naukowcom, że poprawa pamięci przez neuronalne komórki macierzyste nie polega na wymianie obumarłych neuronów. U zdrowych myszy, po przeszczepie komórki macierzyste przemieszają się w obrębie całego mózgu. U zwierząt po urazach wszystkie przeszczepione komórki skupiały się w hipokampie, w miejscu uszkodzenia mózgu.

Zdaniem badaczy neuronalne komórki macierzyste przeszczepione po urazie nie zastępują neuronów, ale produkują w miejscu uszkodzenia białka „opiekuńcze” dla neuronów tzw. neurotrofiny i dzięki temu nie pozwalają umrzeć neuronom znajdującym się w okolicy uszkodzenia.

Autorzy pracy podkreślają, że ich odkrycie dowodzi iż komórki macierzyste mogą poprawiać pamięć po urazach za pośrednictwem neurotrofin. Badacze mają nadzieję, że terapia oparta na podawaniu pacjentom gotowych neurotrofin okaże się równie skuteczna

Onet.pl (na podst. PAP, MFi) 

Źródło: Onet.pl