Międzynarodowej grupie badaczy udało się wyhodować z ludzkich komórek macierzystych całkowicie sprawne komórki serca. Odkrycie pomoże opracować technikę wytworzenia z pojedynczej komórki całego organu, który będzie można przeszczepić pacjentowi.

Serce składa się z komórek różnego rodzaju, w tym kardiomiocytów (wyspecjalizowanych komórek mięśniowych), komórek śródbłonka i komórek mięśniowych gładkich w ścianach naczyń krwionośnych. W trakcie rozwoju serca wszystkie typy komórek powstają z wspólnych komórek pierwotnych zwanych progenitorowymi.

Aby zbadać proces ich powstawania, badacze z Kanady, USA i Wielkiej Brytanii do hodowanych w laboratorium ludzkich embrionalnych komórek macierzystych dodali koktajl zawierający hormony wzrostu i inne cząsteczki uczestniczące w rozwoju. Podając odpowiednie substancje w odpowiednim czasie, naukowcy wyhodowali populację sercowych komórek progenitorowych. Następnie dodali inne substancje, które naturalnie występują w organizmie, przekształcając hodowane komórki w trzy wymienione wyżej rodzaje komórek sercowych. Zarówno w hodowli laboratoryjnej, jak i po przeszczepieniu do żywych myszy wszystkie komórki pracowały najzupełniej prawidłowo.

Szczegóły tego ważnego odkrycia publikuje najnowsze wydanie tygodnika „Nature”. Identyfikacja populacji komórek, z której powstaje serce człowieka, poszerza naszą wiedzę o tym, jak dokładnie powstaje ludzkie serce. To z kolei przybliża nas do opracowania metody, dzięki której naukowcy będą mogli z pojedynczych komórek macierzystych wyhodować cały organ.

Marta Żylicz 

Źródło: Gazeta Wyborcza