Trwają prace przy uruchomieniu laboratorium, w którym badane będą komórki macierzyste. To część ogromnego projektu, na który Pomorska Akademia Medyczna pozyskała z Unii Europejskiej ponad 45 mln zł.

Dzięki przedsięwzięciu, którym kieruje prof. Mariusz Ratajczak, opracowane mają być nowe metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie.

– Komórki macierzyste to są te wszystkie komórki, które odpowiadają za regenerację, odmładzanie, odtwarzanie naszych tkanek i narządów – mówił nam prof. Mariusz Ratajczak, szef projektu.

PAM będzie realizował projekt 6 lat, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Śląskim, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Do współpracy zaangażowano też Centrum Badań nad Komórkami Macierzystymi w Louisville w USA, którym kieruje prof. Ratajczak.

W Szczecinie, przy Instytucie Fizjologii PAM powstanie centralny ośrodek, który będzie koordynował program w całym kraju. Przygotowywane jest laboratorium.

– Prace przy projekcie są jeszcze na etapie zakupów – informuje Katarzyna Solohuba, kierownik administracyjny projektu.

Szczecińskie laboratorium musi być zaopatrzone nie tylko w mikroskopy, ale też komorę laminarną, inkubatory hodowlane, urządzenie do sortowania komórek macierzystych. Inne ośrodki, które uczestniczą w projekcie, już są wyposażone i działają. Projekt zakłada stworzenie w całym kraju 150 etatów dla pracowników naukowych i lekarzy. W Szczecinie powstanie około 40 etatów.

– Zatrudnionych jest już kilkunastu naukowców – mówi Katarzyna Solohuba. – Zgłosiło się około stu osób, z czego blisko 70 proc. to studenci. Nie zamknęliśmy jeszcze procesu rekrutacji.

Pod koniec czerwca planowane jest spotkanie uczestników programu z całej Polski.

Anna Miszczyk 

Źródło: GS24 – Serwis Głosu Szczecińskie