Wirus HIV jest uznawany przez współczesną medycynę za nieuleczalny. Jednak niebawem to może się zmienić. Właśnie udokumentowano drugi przypadek, kiedy chory pacjent całkowicie wyzdrowiał. Lekiem na HIV może okazać się przeszczep komórek macierzystych.

Londyńczyk będący nosicielem HIV po przeszczepie komórek macierzystych całkowicie pozbył się wirusa z organizmu. To drugi taki przypadek na świecie. Pierwszym pacjentem, którego w ten sposób wyleczono był Amerykanin Timothy Ray Brown. Od przeprowadzonego w Niemczech zabiegu minęło już 12 lat, a mężczyzna w dalszym ciągu jest całkowicie wolny od HIV. Do tej pory Brown był jedyną osobą na świecie, którą udało się wyleczyć z wirusa HIV, który wywołuje AIDS. Teraz naukowcy poinformowali o kolejnym takim przypadku.

Kolejny przypadek wyleczenia z HIV został opublikowany w poniedziałek w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” i zostanie zaprezentowany na konferencji poświęconej HIV w Seattle. Anonimowy pacjent z Londynu w 2012 roku zaczął przyjmować leki na HIV. Wirus zdiagnozowano u niego już w 2003 roku. Później mężczyzna zachorował na chłoniaka Hodgkina, nowotwór znany również jako ziarnica złośliwa. W 2016 roku przeprowadzono u niego przeszczep komórek macierzystych, aby wyleczyć raka. Pacjent miał ogromne szczęście, ponieważ jego dawca posiadał rzadką mutację genową, która daje naturalną odporność na HIV. Po udanym zabiegu mężczyzna przestał przyjmować leki przeciwko wirusowi. Od tego czasu minęło już ponad półtora roku, a w jego organizmie nie ma śladu HIV. Lekarstwem okazał się przeszczep komórek macierzystych.  

Kolejny przypadek udanego wyleczenia z HIV to ogromna nadzieja dla wszystkich nosicieli wirusa. Niestety takie przeszczepy są skomplikowane, niebezpieczne, bardzo kosztowne i nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek. To rzadka metoda, która niesie za sobą duże ryzyko. Istnieje też szereg przeciwwskazań do stosowania tej metody. Mimo tego naukowcy są dobrej myśli i widzą w przeszczepie komórek macierzystych szansę na pozbycie się HIV. Historia pacjenta z Londynu pokazuje, że wyleczenie Timothy’ego Browna nie było przypadkiem. Ta metoda może być skuteczna – powiedział dr Keith Jerome z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle.

 

http://www.medonet.pl/zdrowie,przeszczep-komorek-macierzystych-lekiem-na-hiv,artykul,1730836.html