Brytyjscy uczeni rozpoczną w tym miesiącu eksperymentalną terapię chorób oczu. W badaniach wezmą udział osoby, które przestały widzieć w wyniku uszkodzenia rogówki

Zaplanowane na dwa lata badania poprowadzą specjaliści z Princess Alexandra Eye Pavilon w Edynburgu oraz Gartnavel General Hospital w Glasgow. Obejmą 20 niewidomych pacjentów z poważną chorobą rogówki. To wypukła zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części.

W leczeniu zostaną wykorzystane komórki macierzyste, pobrane od martwych dawców. Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, miliony ludzi na świecie będzie mogło liczyć na terapię ratującą wzrok. Choroby rogówki, które prowadzą do utraty widzenia, dotykają najczęściej ludzie starszych. Stanowią oni aż 80 proc. wśród wszystkich pacjentów zmagających się z tym problemem.

Na proces leczenia składać się będzie kilka etapów. Dorosłe komórki macierzyste najpierw będą namnażane w laboratorium, a następnie wstrzykiwane w powierzchnię chorej rogówki.

– To badanie jest pierwszym tego typu na świecie — powiedział agencji AFP prof. Bal Dhillon, który stoi na czele zespołu lekarzy. Jak przyznał, jest bardzo podekscytowany wizją prowadzenia tak przełomowego projektu. — Osobiście każdego miesiąca spotykam dwa — trzy nowe przypadki tej choroby. W makroskali jest to ogromny problem — tłumaczył.

Podobne badania prowadzone w ubiegłym roku na Univeristy of Pennsylvania w Stanach Zjendoczonych dowiodły, że osoby cierpiące na dziedziczną ślepotę doznają znacznej poprawy widzenia za sprawą wstrzyknięcia do komórek oka odpowiedniego genu.

Naukowcy wierzą, że terapia z udziałem komórek macierzystych, które mają zdolność przekształcania się w niemal każdą tkankę organizmu, może stać się kluczowym sposobem leczenia wielu poważnych chorób, np. cukrzycy czy raka.

Izabela Filc Redlińska 

Źródło: Rzeczpospolita