Pierwsze unaczynione serce powstało z komórek pacjenta i zostało wydrukowane na drukarce 3D. Dokonali tego izraelscy naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie. Ich odkrycie opisano na łamach pisma naukowego „Advanced Science”.

„To pierwszy raz, kiedy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce składające się z ludzkich komórek i naczyń krwionośnych” – powiedział prof. Tal Dvir z uniwersytetu w Tel Awiwie. Choroby serca są jedną z częstszych przyczyn śmierci na całym świecie. W Izraelu są na drugim miejscu zaraz po raku. Przeszczep serca często jest jedyną możliwością leczenia i ostatnią nadzieją na zdrowe życie dla milionów pacjentów z niewydolnością. Niestety czas oczekiwania na narząd sprawia, że wiele osób umiera jeszcze przed zabiegiem. Dokonanie izraelskich naukowców daje nadzieję na przełom w dziedzinie transplantologii.

Serce 3D wydrukowane przez naukowców w Tel Awiwie powstało z komórek własnych pacjenta i materiałów biologicznych. To pierwszy raz, kiedy udało się je stworzyć wraz z naczyniami krwionośnymi. Na razie wydrukowano narząd, który wielkością pasuje do królika. Specjaliści zapewniają jednak, że korzystając z tej samej techniki można również stworzyć serce dla człowieka.

Prof. Tal Dvir zwraca uwagę, jak ważne jest stosowanie materiałów i tkanek pobranych od konkretnego pacjenta. Specjalista jest zdania, że ma to kluczowe znaczenie dla skutecznego projektowania narządów.

Dokonanie izraelskich naukowców to wielki krok do przodu i ogromna nadzieja dla chorych. Konieczne są jednak jeszcze dodatkowe badania nad tym odkryciem. Specjaliści mówią, że kolejnym etapem będzie przystosowanie serc by pracowały jak ludzkie. W pierwszej kolejności naukowcy będą przeszczepiać je zwierzętom i obserwować reakcję ich organizmów. Następnie przyjdzie czas na ludzi.

Prof. Tal Dvir z uniwersytetu w Tel Awiwie ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 10 lat technologia ta będzie już powszechnie stosowana. Specjalista chciałby, żeby drukarki 3D znajdowały się we wszystkich szpitalach, a przeszczep wydrukowanych w nich narządów był rutynowym zabiegiem.

Żródło: http://www.medonet.pl/zdrowie,pierwsze-unaczynione-serce-3d-z-komorek-ludzkich,artykul,1731767.html