Od kilku lat trwają intensywne badania nad leczeniem immunologicznym raka. Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego w Turcji podjął się próby wykorzystania w tym celu krwi pępowinowej.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%). W Polsce każdego roku ponad 18,5 tysiąca kobiet dowiaduje się o chorobie, ponad 50 % z nich umiera. Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobu na skuteczną walkę z chorobą.

Jak twierdzą eksperci z zakresu onkologii, leczenie immunologiczne jest jedną z najbardziej obiecujących metod walki z rakiem, a w przyszłości ma być wykorzystywane w leczeniu co drugiego nowotworu. Naukowcy w swoich badaniach dążą do nakierowania układu odpornościowego pacjenta na zwalczanie krążących w jego organizmie komórek nowotworowych.

W immunoterapii szczególnie istotną rolę odgrywają komórki NK (ang. natural killer – „urodzeni” zabójcy). Mogą być otrzymywane z kilku źródeł, w tym na przykład z krwi obwodowej, szpiku kostnego, czy krwi pępowinowej. Jak podkreślają autorzy badania, to właśnie krew pępowinowa zawiera znaczną ilość komórek NK. Ponadto, posiada unikalne zalety, które mają bezpośrednie zastosowanie w immunoterapii ukierunkowanej na komórki NK. Wśród nich naukowcy wymieniają łatwość pobierania czy możliwość ich kriokonserwacji. Dlatego też, krew pępowinowa została uznana za obiecujące źródło komórek NK do stosowania w immunoterapii

Zespół z Turcji w swoich badaniach stale pracuje nad wykorzystaniem ludzkich komórek NK pochodzących z krwi pępowinowej jako alternatywnego źródła immunoterapii przeciwko nowotworowi piersi. Już teraz wykazał, że mają one zdolność do skutecznego zabijania komórek raka piersi! To kolejne osiągnięcie w dziedzinie komórek krwi pępowinowej i szansa dla wielu chorych.

 

Źródło: Karlitepe A., Atakul T., Kiliç M., Cytotoxic Effect of Cord Blood Derived Natural Killer Cells on Breast Cancer Cells, Turk J Oncol 2021;36(2) [http://onkoloji.dergisi.org/pdf/pdf_TOD_1200.pdf]