Krew pępowinowa jest najlepszym źródłem komórek macierzystych w leczeniu rzadkich chorób metabolicznych, pierwotnych niedoborów odporności oraz białaczek z komórek mieloidalnych o wysokim ryzyko nawrotu– zaznaczał hematolog i transplantolog prof. Jaap-Jan Boelens z USA podczas odbywającego się kongresu Advanced Therapies 2023

W ostatnich kilku latach widać wzrost zainteresowania krwią pępowinową, jako źródłem komórek macierzystych w leczeniu różnych chorób. Dotyczy to zwłaszcza białaczek wysokiego ryzyka wywodzących się z komórek mieloidalnych  – mówił prof. Boelens, podrkreślając iż i w przypadku dorosłych i w przypadku dzieci, są to białaczki trudne w leczeniu, wykazujące wysoką skłonność do nawrotów.

Według prof. Bolelens’a dzieje się tak dlatego, że komórki macierzyste krwi pępowinowej mają lepszą aktywność przeciwbiałaczkową, ponieważ krew pępowinowa zawiera komórki „naiwne”, które posiadają zdolność do szybszego nabycia umiejętności rozpoznawania komórkek białaczkowych, a co za tym idzie- szybszego ich niszczenia.

Prof. Boelens dodał również,  że na przestrzeni ostatnich lat opracowano technologie pozwalające na namnażanie komórek macierzystych krwi pępowinowej w laboratorium. „Pozwala to korzystać z mniejszych dawek krwi pępowinowej nawet u pacjentów dorosłych, którzy ważą więcej” – zaznaczył ekspert.

 

Pełny artykuł, zawierający szczegółowe informacje, dostępny na stronie rynekzdrowia.pl  pod adresem:
https://www.rynekzdrowia.pl/serwis-hematoonkologia/Ekspert-sa-choroby-w-ktorych-krew-pepowinowa-ratuje-zycie-i-zdrowie,243515,1023.html?fbclid=IwAR2_q6GBXP9gsgbvX0b6MavvGTqov2DHOoan-UiD7ZJEj1o3d3Jo4vi7gCM