Naukowcy donoszą o kolejnym przypadku wyleczenia z HIV! Kobieta, która od wielu lat zmagała się z chorobą, od blisko 3 lat pozostaje wolna od wirusa dzięki krwi pępowinowej. To czwarta osoba na świecie, która dzięki komórkom macierzystym zupełnie pozbyła się dotychczas nieuleczalnej choroby!

Jak informują naukowcy na łamach czasopisma „Cell”, kobieta cierpiała na szybko postępującą, ostrą białaczkę oraz równolegle, była zakażona wirusem HIV.

Komórki macierzyste krwi pępowinowej nie potrzebują tak bliskiego dopasowania do udanego przeszczepu, jak dorosłe komórki macierzyste. Podjęto więc decyzję o przeszczepieniu właśnie komórek macierzystych z przechowywanej w banku krwi pępowinowej.

Opublikowane badania wskazują, że organizmie kobiety nie wykryto żadnego wirusa, nawet po zaprzestaniu leczenia lekami antyretrowirusowymi, a kobieta jest wolna od HIV od 2017 roku .

Wcześniej donoszono o trzech przypadkach chorych wyleczonych z HIV za pośrednictwem przeszczepu komórek macierzystych– szerzej znani jako „Pacjent z Berlina”, „Pacjent z Londynu” i „Pacjent z Düsseldorfu”.

 

Źródło: https://www.cell.com/cell/pdf/S0092-8674(23)00173-3.pdf