Naukowcy z Instytutu Hubrechta w Niderlandach jako pierwsi wyhodowali w laboratoryjnym naczyniu gruczoły łzowe z ludzkich komórek macierzystych, które są zdolne do wytwarzania łez!

Gruczoły łzowe znajdują są w oczodole, zaraz nad gałką oczną  Nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, spowodowane różnego rodzaju schorzeniami, uszkodzeniami mogą powodować szereg powikłań- od bolesnej suchości oka, aż po całkowitą utratę wzroku.

Jak mówi genetyk molekularny Hans Clevers, główny autor badania: „Mamy nadzieję, że naukowcy wykorzystają nasz model do zidentyfikowania nowych opcji leczenia pacjentów z zaburzeniami gruczołu łzowego, testując nowe leki na organoidach pacjenta lub ekspandując zdrowe komórki i pewnego dnia wykorzystując je do przeszczepów”

Naukowcy wyhodowali z  pluripotencjalnych komórek macierzystych (mających właściwości polegające na różnicowaniu się w każdy typ komórek dorosłego organizmu) organoidy łzowe. Następnie, wystawiając na czynniki wyzwalające łzy, zmusili organoidy do „płaczu”.

„Wyzwaniem było doprowadzenie organoidów do płaczu, ponieważ jest to cecha charakterystyczna gruczołu łzowego. Musieliśmy zmodyfikować mieszankę czynników, w których rosną organoidy, aby stały się dojrzałymi komórkami, które mamy w naszych gruczołach łzowych i które są zdolne do płaczu” – wyjaśnia współautorka badania, Marie Bannier-Hélaouët z Instytutu Hubrechta.

 

Źródło: https://www.focus.pl/artykul/wyhodowano-ludzkie-gruczoly-lzowe-i-zmuszono-je-do-placzu-jaki-byl-cel-badania?fbclid=IwAR3tcX9qsPwMREnbfAa9C29Z90kcAkYnOhYvPXsK9W9dUdMeSu31cWFb61w