Naukowcy z University of Virginia wyhodowali złożone formy życia, zdolne do pompowania krwi przez maleńkie bijące serce i stopniowo rozwijające się mięśnie i nerwy.

Komórki macierzyste mają zdolności do różnicowania w każdego rodzaju komórki organizmu. Naukowcy już wcześniej wskazywali na ich możliwość przekształcenia się w różnego typu organy.  Dla przykładu, badacze z Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu w maju bieżącego roku  opublikowali wyniki swoich osiągnięć- w skutek ich działań powstały miniaturowe serca, tzw. organoidy (zminiaturyzowane i uproszczone wersje narządu). Jednak prace jeszcze nigdy nie były tak złożone i zaawansowane jak opisywany właśnie embrion.

– Oglądanie rozwoju embrionu to cudowna rzecz. Co niesamowite, mamy różnorodność tkanek obecnych w autentycznych embrionach myszy. Ten model pokazuje, że możemy zachęcić komórki do wykonywania złożonych programów rozwojowych w odpowiednim kierunku – podkreśla Christine Thisse z University of Virginia.

Odkrycie stanowi ogromny krok naprzód, który pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Możliwe, że już wkrótce, badacze będą w stanie wyhodować w laboratorium kompletne, działające organy potrzebne do transplantacji.

– Ludzkie organy są zbudowane z wielu komórek, które pochodzą z różnych części rosnącego embrionu (…) Jedyną możliwością, żeby otrzymać pełną różnorodność potrzebnych komórek, jest opracowanie systemu, w którym obecne są wszystkie komórki blastyczne. Opracowane embriony właśnie nam to umożliwiają – dodają.

 

Źródło: https://www.geekweek.pl/news/2021-07-06/w-laboratorium-udalo-sie-wyhodowac-embrion-myszy-z-bijacym-sercem/, https://www.nature.com/articles/s41467-021-23653-4