Naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu stworzyli miniaturowe serca wielkości ziaren sezamu z komórek macierzystych. Organoidy mają być wykorzystywane w badaniach nad chorobami układu krążenia. Zespół badaczy przekształcił komórki macierzyste w mikroskopijne serca. Wykorzystano do tego celu zestaw cząsteczek, biorących udział w kształtowaniu ludzkiego serca jeszcze w łonie matki.

W efekcie, to połączenie pozwoliło na przemianę komórek, co doprowadziło do powstania różnych typów komórek standardowo występujących w ludzkim sercu. Kolejno, wykształciły się struktury, które rytmicznie kurczyły się, przypominając właśnie bicie serca.
Osiągnięcie badaczy może pozwolić na odnalezienie przyczyn powstawania np. wrodzonych wad serca, a także niektórych chorób serca dorosłych.

Naukowcy, bazując na dotychczasowych sukcesach, chcą podjąć próbę budowę większych serc. Poprzez zmuszenie organoidów do dalszego rozwoju, planują dążyć do powstania narządu z czterema jamami, czyli takiego jak prawdziwe, ludzkie serce. „Myślę, że widzimy to po raz pierwszy, ponieważ te kardioidy naprawdę zachowują się w dużym stopniu jak prawdziwy organ”- podkreśla Sasha Mendjan, główny autor badania.

 

Źródło: https://www.focus.pl/artykul/naukowcy-stworzyli-miniaturowe-bijace-serca-z-komorek-macierzystych-pracuja-nad-wiekszymi-narzadami,
https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(21)00537-7?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867421005377%3Fshowall%3Dtrue