Krew pępowinowa, jak pokazały ostatnie doświadczenia epidemiologiczne na świecie, jest głównym materiałem transplantacyjnym w sytuacjach kryzysowych, mających ogromny wpływ na pozyskiwanie komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i szpiku.


Krew pępowinowa stanowi gotowy do wykorzystania preparat, co okazało się mieć kluczowe znaczenie podczas obecnej epidemii Covid-19. Epidemia utrudniła transport oraz samo pozyskiwanie komórek od dawców.


Krew pępowinowa łatwo dostępna w bankach krwi pępowinowej pozwoliła ominąć złożoność procesu pozyskiwania komórek szpiku i krwi obwodowej, pomogła szybko przeszczepić pilnym pacjentom bezpieczne produkty, które nie były narażone na SARS-CoV-2.


Mając na uwadze nietypową i trudna sytuację na świecie wiążącą się z panującą epidemią, kwestia bankowania krwi pępowinowej wydaje się jeszcze bardzie istotna niż dotychczas. Przede wszystkim dlatego, iż zachowujemy preparat nienarażony na działania czynników zewnętrznych, które mają wpływ na nasz organizm podczas życia, co może wpływać na jakość komórek macierzystych izolowanych od osób dorosłych. Poza tym materiał jest dostępny od ręki, a jego przekazanie do ośrodka przeszczepowego ogranicza czas do minimum.Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8496621/#__ffn_sectitle