Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy zwalcza komórki własnego organizmu. W Polsce cierpi na nią około 50 tysięcy osób, na świecie liczba ta sięga niemal 3 milionów.

Najnowszym osiągnięciem w terapii komórkowej jest badanie kliniczne zarejestrowane w czerwcu 2021, w którym wykorzystuje się preparat z krwi pępowinowej DUOC-01 w leczeniu postępującego stwardnienia rozsianego.

Badania nad zastosowaniem DUOC-01 w leczeniu stwardnienia rozsianego sięgają ponad ćwierć wieku. W latach dziewięćdziesiątych grupa dr. Kurtzberg z Duke University była pionierem w stosowaniu przeszczepów krwi pępowinowej w leczeniu dzieci z dziedzicznymi zaburzeniami metabolicznymi. Naukowcy na czele z dr Kurtzberg byli w stanie wykazać, że przeszczepy krwi pępowinowej mogą skorygować defekt metaboliczny u tych pacjentów, przedłużyć życie, a w niektórych przypadkach zapobiec progresji choroby

Aktualnie, badanie opiera się na dooponowym dostarczeniu komórek, a konkretnie na wstrzyknięciu ich do płynu mózgowo-rdzeniowego. We wcześniejszym badaniu udowodniono, że takie podane jest dla dzieci bezpieczne

Duke University i wynalazcy DUOC-01 złożyli wniosek o szereg patentów, z których ostatni w maju 2021 r.

Potencjalnie DUOC-01 może być stosowany w innych stanach zwyrodnieniowych, które powodują demielinizację ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Zgłoszenie patentowe obejmuje stwardnienie rozsiane, uszkodzenie rdzenia kręgowego, uszkodzenie nerwów obwodowych, chorobę Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i chorobę Alzheimera.

 

 

Źródło: https://parentsguidecordblood.org/en/news/cord-blood-therapy-multiple-sclerosis