Amerykanka, która od wielu lat zmagała się z wirusem HIV została wyleczona! To trzecia osoba na świecie, a pierwsza leczona krwią pępowinową, która dzięki komórkom macierzystym zupełnie pozbyła się dotychczas nieuleczalnej choroby!

Podczas konferencji online poświęconej retrowirusom i zakażeniom oportunistycznym (CROI) poinformowano o kolejnym przypadku wyleczenia HIV. Po raz pierwszy odbyło się to dzięki komórkom macierzystym zawartym w krwi pępowinowej. W poprzednich dwóch przypadkach zastosowano przeszczep szpiku kostnego.

Pacjentka, która poddana została przeszczepowi, od 10 lat zażywała leki antyretrowirusowe ze względu na zdiagnozowane u niej zakażenie wirusem HIV. Wskazana terapia, choć nie powodowała postępu choroby, nie dawała nadziei na pozbycie się wirusa z organizmu.

U Amerykanki w 2017 roku zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikowa (AML). Ze względu na spore problemy ze znalezieniem dawcy szpiku zdecydowano się na wykorzystanie krwi pępowinowej. Przeszczep powiódł się, a dodatkowo kobieta została wyleczona z HIV!

Po skutecznym przeszczepieniu krwi pępowinowej Pacjentka zaprzestała terapię lekami antyretrowirusowym, w jej organizmie nie wykryto już wirusa HIV!

 

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1081149%2Ctrzeci-przypadek-wyleczenia-z-zakazenia-hiv.html