Brodie jest jednym z pierwszych dzieci z Australii cierpiących na porażenie mózgowe, w leczeniu których zastosowano krew pępowinową rodzeństwa. Rodzice zauważyli efekty już po kilku tygodniach!

Porażenie mózgowe dotyka aż 2 na 1000 dzieci na świecie. Powoduje u nich szeroko zakrojoną niepełnosprawność fizyczną: wpływa na ich ruch, koordynację, czy napięcie mięśni. Obecnie nie ma lekarstwa, które uwolni Dzieci od choroby. Szansę na poprawę jakości ich  życia naukowcy upatrują w komórkach macierzystych.

Brodie przez pierwsze miesiące wydawał się zupełnie zdrowym chłopcem. Jednak z czasem rodzice zaczęli zauważać problemy w jego ruchach. Po wielu konsultacjach znaleziono przyczynę wspomnianych nieprawidłowości-  badania wykazały, że chłopiec jeszcze w łonie matki przeszedł udar mózgu. W jego skutek doznał lewostronnego porażenia mózgowego.

Będąc już w kolejnej ciąży mama Brodiego dowiedziała się o trwającym badaniu klinicznym nad zastosowaniem krwi pępowinowej rodzeństwa w leczeniu porażenia mózgowego. Rodzice podjęli decyzje o zdeponowaniu krwi pępowinowej Zoey, siostry Brodiego, która w krótce miała przyjść na świat.

Tuż po narodzinach Zoey pozyskano i zachowano krew pępowinową. Po niedługim czasie doszło do przeszczepienia krwi pępowinowej. W ciągu kilku tygodni od transfuzji rodzice Brodiego zaczęli dostrzegać znaczną poprawę stanu Brodiego.

Z miesiąca na miesiąc jego stan był coraz lepszy. Brodie nabrał więcej siły, zwiększył się zakres jego ruchów. Szczególnie zauważalna zmiana nastąpiła w lewej stronie jego ciała. Dzisiaj chłopiec może biegać, a kopanie piłki lewą nogą nie sprawia mu większych problemów!

 

Źródło: https://parentsguidecordblood.org/en/news/brodies-sibling-cord-blood-therapy-cerebral-palsy