Komórki macierzyste krwi pępowinowej pomogły 46-latkowi po udarze. Pacjent w ciągu roku odzyskał pełną sprawność motoryczną, a wyniki badań potwierdzają, że obrzęk mózgu spowodowany udarem ustąpił!

Udar stanowi drugą, najczęstszą przyczynę śmierci i trzecią, najczęstszą przyczyną długotrwałej niepełnosprawności. Dotyka co szóstą osobę na świecie. Może wystąpić w każdym wieku, natomiast najczęściej, bo aż w 75%, wspomniane zaburzenie występuje u osób powyżej 65 roku życia. Wraz z każdą przeżytą dekadą, ryzyko udaru wzrasta.

W opublikowanym w CELL TRANSPLANTATION w grudniu 2021 roku artykule przedstawiono przypadek 46-latka, który doznał poważnego udaru. Wskutek tego lewa strona jego ciała została sparaliżowana. Do szpitala trafił dwie godziny od wystąpienia objawów klinicznych i niezwłocznie został zakwalifikowany do terapii krwią pępowinową.

Autorzy badania podkreślają, że komórki macierzyste krwi pępowinowej mają kilka dodatkowych zalet w porównaniu do tych, pobieranych od  dorosłych dawców.  Co istotne, są już przechowywane i niemal od razu gotowe do przeszczepu. Nie ma konieczności szukania dawcy, pobierania komórek od dawcy i wykonywania szeregu badań przesiewowych pod kątem chorób. Dodatkowo, znacznie rzadziej (niż te od dorosłych dawców) wywołują reakcję przeszczep przeciwko gospodarzowi. Naukowcy odpowiedzialni za omawiane badanie zaznaczają również, że kriokonserwowana krew pępowinowa jest znacznie bogatsza niż krew dorosłych w białka przeciwzapalne i czynniki wzrostu komórek.

 

Źródło: Lee, T.-K. et al., Complete Restoration of Motor Function in Acute Cerebral Stroke Treated with Allogeneic Human Umbilical Cord Blood Monocytes: Preliminary Results of a phase I Clinical Trial, Cell Transplantation
 

Przeszczepienie komórek macierzystych odbyło się 8 godzin po wystąpieniu udaru. Powyższa grafika przedstawia obrazy rezonansu magnetycznego mózgu pacjenta po udarze, które zostały wykonane odpowiednio: A- 2 godziny po udarze,  B- 1 dzień po przeszczepieniu krwi pępowinowej, C- 3 miesiące po przeszczepieniu krwi pępowinowej oraz D- 6 miesięcy po przeszczepieniu krwi pępowinowej. Jak wskazują obrazy, obrzęk w prawym płacie mózgu zniknął w ciągu 6 miesięcy po infuzji krwi pępowinowej. Wskazane wyniki znajdują potwierdzenie w rzeczywistym stanie zdrowia Pacjenta, który wkrótce po przeszczepieniu krwi pępowinowej zaczął odzyskiwać sprawność, a w trzecim miesiącu mógł chodzić z ograniczoną pomocą, a po roku w pełni odzyskał funkcje motoryczne i mógł żyć samodzielnie.

Krew pępowinowa, którą w czerwcu 2019 r. wykorzystano do leczenia Pacjenta, pochodziła od dziecka urodzonego w lipcu 2002 roku! Stanowi to potwierdzenie, że zabezpieczone komórki macierzyste krwi pępowinowej po wielu latach stanowią odpowiedni materiał do przeszczepienia.

 

 

Źródła:

  1. Jonas Wang, PhD, & Bill Williams, Stroke patient recovers after cord blood infusion from StemCyte
    (https://parentsguidecordblood.org/en/news/stroke-patient-recovers-after-cord-blood-infusion-stemcyte)
  2. Lee, T.-K. et al., Complete Restoration of Motor Function in Acute Cerebral Stroke Treated with Allogeneic Human Umbilical Cord Blood Monocytes: Preliminary Results of a phase I Clinical Trial, Cell Transplantation. (https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/09636897211067447)