Ruszyło kolejne badanie kliniczne nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu cukrzycy typu 1. Pierwszy pacjent poddany terapii uzyskał pozytywne wyniki. W ramach rozpoczętego badania autorzy badania zastosują komórki macierzyste u kolejnych chorych!

Na świecie żyje blisko 540 milionów chorych ze zdiagnozowaną cukrzycą. Cukrzyca typu 1 jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Przyczyną jej wystąpienia jest zniszczenie komórek beta trzustki, które odpowiadają za produkcję i wydzielanie insuliny. Wspomniana insulina reguluje poziom glukozy we krwi. Z kolei jej brak powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. Aby do tego nie dopuszczać, osoby chore na cukrzycę muszą przez resztę swojego życia przyjmować insulinę.

Cukrzyca typu 1 od lat uznawana jest za nieuleczalną. Naukowcy jednak stale pracują nad skutecznym leczeniem, które pozwoli na możliwość ograniczenia lub całkowitego wykluczenia konieczności podawania insuliny przez chorych. W ostatnich 20 lat poczyniono znaczące postępy w badaniach nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu chorych.

Firma biotechnologiczna Vertex Pharmaceuticals rozpoczęła badanie kliniczne, do którego włączono 17 chorych na cukrzycę typu 1. Efekty są już zauważalne! Brian Shelton, pierwszy pacjent poddany terapii, uzyskał znaczącą poprawę. Po 150 dniach, dzienna ilość wstrzykiwanej insuliny zmniejszyła się aż o 92%!

 

 

Źródła:
1. https://investors.vrtx.com/news-releases/news-release-details/vertex-announces-positive-day-90-data-first-patient-phase-12
2. https://www.cnbc.com/2022/03/26/stem-cells-may-finally-offer-a-cure-for-type-1-diabetes.html?fbclid=IwAR0b-dGXeYjrvxjolM3cwEj4KwgvAvUt0TzBOGxt7wc1ykYx6-FS7JQ7ivg