Komórki macierzyste krwi pępowinowej stanowią przedmiot badań wielu naukowców na całym świecie. Wraz z postępem medycyny zwiększa się obszar ich zastosowania. Ostatnie badania wykazały, że mogą być stosowane allogenicznie w leczeniu porażenia mózgowego. Materiał do przeszczepienia pochodził od rodzeństwa pacjentów.

W badaniu klinicznym I fazy wzięło udział 12 uczestników w wieku od 1 do 16 lat z całej Australii, którzy otrzymali komórki krwi pępowinowej od rodzeństwa i byli obserwowani przez 12 miesięcy po wlewie.

Badanie kliniczne wykazało, że w pełni komórki krwi pępowinowej od jednego dziecka można bezpiecznie podawać rodzeństwu z porażeniem mózgowym. Większość uczestników, monitorowanych przez rok, wykazywała typowe postępy rozwojowe dzieci z porażeniem mózgowym. U 25% badanych trzy miesiące po przeszczepieniu zaobserwowano poprawę funkcji motoryki dużej.

„Chociaż nie ma lekarstwa na porażenie mózgowe, komórki krwi pępowinowej mają potencjał do poprawy uszkodzenia mózgu i funkcji motoryki dużej ze względu na ich zdolność do aktywacji procesów naprawczych i regeneracji niektórych tkanek w ludzkim ciele.”- mówi Dr Kylie Crompton, jedna z autorek badania

Podkreśla, że największą poprawę motoryki dużej zaobserwowano u młodszych dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 90% przewidywanego potencjału umiejętności motorycznych.

„To sugeruje, że interwencja może być bardziej skuteczna w pierwszych kilku latach życia” – powiedziała. Aby dowiedzieć się, czy tak jest, my i inni badacze planujemy teraz dodatkowe badania, aby lepiej zrozumieć te efekty”.- dodaje Dr Crompton

Jedną z uczestniczek badania była Charlotte, u której w wieku dwóch lat zdiagnozowano porażenie mózgowe. Dziewczynka nie mogła chwycić butelki z wodą ani długopisu, komunikować się werbalnie i dopiero stawiała pierwsze kroki. Będąc w ciąży ze swoją najmłodszą córką, Emmą, Laura postanowiła zebrać i przechowywać komórki z jej pępowiny, aby później mogły pomóc chorej siostrze.  Po wzięciu udziału w badaniu mama Laura West powiedziała, że ​​było to tak, jakby „włączono włącznik światła”.

„Na początku nastąpiła nagła poprawa, po czym kolejno stopniowy, już wolniejszy postęp. Charlotte zawsze była karmiona przez rurkę, ale szybko nauczyła się pić z butelki. Nigdy nie sądziliśmy, że będzie w stanie chwycić ołówek, ale nagle zaczęła go trzymać prawidłowo.

Przeszła od podpierania poduszkami do siedzenia, stania i biegania. To niesamowite widzieć ją tak niezależną i zdolną do robienia tych rzeczy sama.”- mówi Mama Dziewczynki

Profesor Nadia Badawi z Uniwersytetu w Sydney powiedziała, że ​​jest to przełomowe badanie, które dało nową wiedzę na temat tego, w jaki sposób komórki krwi pępowinowej mogą pewnego dnia zostać wykorzystane do poprawy życia dzieci z tym zaburzeniem.

 

 

Źródło:

  1. Safety of sibling cord blood cell infusion for children with cerebral palsy (https://medicalxpress.com/news/2022-06-umbilical-cord-blood-cells-safely.html)
  2. Umbilical cord blood cells can safely be infused into a sibling with cerebral palsy (https://medicalxpress.com/news/2022-06-umbilical-cord-blood-cells-safely.html)