Krew pępowinowa pomogła kolejnemu choremu! Dwunastoletni chłopiec dziś może cieszyć się zdrowiem dzięki przeszczepieniu komórek macierzystych krwi pępowinowej, pozyskanych podczas narodzin jego młodszego brata!

Anemia sierpowata to dziedziczne zaburzenie krwi. U chorego, czerwone krwinki, standardowo okrągłe, przybierają sierpowaty kształt, który uniemożliwia prawidłowe przenoszenie tlenu. Komórki wykazują również tendencję do przylegania do siebie, powodując zatory w naczyniach krwionośnych.

Skutkiem wspomnianej anomalii jest chroniczne poczucie zmęczenia.  Pacjenci miewają napady bólu i obrzęki spowodowane zablokowaniem naczyń krwionośnych. U chorych mogą występować bóle o różnym natężeniu w kościach, stawach, klatce piersiowej czy brzuchu. Mogą utrzymywać się kilka godzin, a nawet tygodni.

Standardowo leczenie polega głównie na łagodzeniu i zapobieganiu ostrym objawom. Całkowite wyleczenie możliwe jest dzięki przeszczepieniu komórek krwiotwórczych u chorych, którzy nie przekroczyli jeszcze 16. roku życia, a u których postać i przebieg choroby jest ciężki.  Istotnym warunkiem jest również znalezienie zgodnego dawcy rodzinnego.

Taki sposób leczenia zastosowano również u wspominanego wcześniej chłopca. W 2013 roku, w wieku dwóch lat, zdiagnozowano u niego właśnie anemię sierpowatą. Mama pacjenta dowiedziała się wówczas od lekarzy, że przeszczep komórek macierzystych od rodzeństwa może powstrzymać jego napady bólu i wyleczyć z choroby!

Gdy w 2018 roku na świat miał przyjść ich drugi syn, zdecydowali się na pozyskanie krwi pępowinowej podczas jego narodzin. W styczniu 2020 roku chory przeszedł chemioterapię w Indraprastha Apollo Hospital w Delhi, a następnie otrzymał przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej swojego młodszego brata.

Po przeszczepieniu objawy zupełnie ustały.  „Od tego czasu do teraz nie wystąpiły żadne napady bólu, nic, wszystko jest w porządku.”- mówi mama małego Pacjenta.

 

Źródło: https://parentsguidecordblood.org/en/news/kamsiyochukwu-cured-sickle-cell-cord-blood-transplant.