Grupa naukowców z Northwestern University wyhodowała w warunkach  laboratoryjnych pierwsze, wysoce dojrzałe neurony z komórek macierzystych. Osiągnięcie amerykańskich badaczy otwiera nowe możliwości w zakresie prowadzonych badań medycznych i przyszłych terapii chorób neurodegeneracyjnych i urazów.

Prace nad wyhodowaniem z komórek macierzystych w pełni wartościowych neuronów trwały od lat. Chociaż już wcześniej różnicowanie w tym celu komórek macierzystych przynosiło efekty, nie były one satysfakcjonujące. Uzyskiwane neurony były funkcjonalnie niedojrzałe, tym samym ich potencjał w badaniach nad neurodegeneracją był ograniczony.

„Kiedy masz komórkę macierzystą, którą uda ci się zamienić w neuron, będzie to młody neuron. Ale żeby był użyteczny w sensie terapeutycznym, potrzebny jest dojrzały neuron. W przeciwnym razie jest to jak poproszenie dziecka o wykonanie funkcji, która wymaga dorosłego człowieka”– relacjonuje Samuel I. Stupp, współautor badania

Wyhodowane w ostatnim czasie przez naukowców neurony są bardziej dojrzałe. Ponadto, wykazują zwiększone zdolności sygnalizacyjne i większą zdolność do rozgałęziania, która jest wymagana, aby neurony nawiązywały ze sobą kontakt synaptyczny. Co więcej, w przeciwieństwie do typowych neuronów pochodzących z komórek macierzystych, które mają tendencję do zlepiania się, te neurony nie agregują, co czyni je mniej trudnymi do utrzymania.

Autorzy badania zgodnie podkreślają, że wraz z dalszym rozwojem, hodowane, dojrzałe neurony mogą być przeszczepiane pacjentom jako obiecująca terapia w urazach rdzenia kręgowego. Ponadto, mogą być wielce pomocne w leczeniu szeregu chorób neurodegeneracyjnych, w tym stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera.

 

Źródło:

  1. https://news.northwestern.edu/stories/2023/01/mature-lab-grown-neurons-hold-promise-for-neurodegenerative-disease/
  2. https://www.cell.com/cell-stem-cell/fulltext/S1934-5909(22)00494-5#