Naukowcy z University of Bristol opracowali „plastry z komórek macierzystych”, które mają być szansą na zminimalizowanie ilości operacji na otwartym sercu u dzieci z wrodzoną wadą serca.

Wady serca są najczęstszym rodzajem anomalii, rozwijających się już przed narodzinami dziecka. Należą do nich m.in. wady zastawek serca, głównych naczyń krwionośnych w sercu i wokół niego oraz rozwój dziur w sercu.

Leczenie obecnie w podobnych przypadkach polega na przeprowadzaniu operacji na otwartym sercu, które tylko tymczasowo naprawiają problem. Dzieje się tak ponieważ  materiały używane do wypełnień nie są całkowicie biologiczne i nie mogą rosnąć wraz z dzieckiem. W związku z tym dziecko może być wielokrotnie w dzieciństwie poddawane tej samej operacji serca.

Zespół profesora Massimo Caputo opracował po raz pierwszy plastry z komórek macierzystych, które przeznaczone są do wszycia w obszar serca dziecka, który wymaga naprawy. W założeniu, komórki macierzyste mają w dalszej kolejności przyspieszyć naprawę tkanki serca bez odrzucania przez organizm dziecka.

Te plastry mogą dostosowywać się i rosnąć wraz z sercem dziecka w miarę starzenia się, eliminując potrzebę powtarzających się operacji serca i wielu dni spędzonych w szpitalu na rekonwalescencji po każdej z nich.

„Od lat rodziny przychodzą do nas z pytaniem, dlaczego ich dziecko musi raz za razem przejść operację serca. Chociaż każda operacja może uratować życie, doświadczenie to może narazić dziecko i jego rodziców na niewiarygodny stres. Wierzymy, że nasze plastry z komórkami macierzystymi będą odpowiedzią na te problemy.”- mówi Prof. Massimo Caputo– „Naszą ostateczną wizją na następną dekadę jest zmiana paradygmatu w sposobie, w jaki lekarze leczą wrodzone wady serca, poprzez opracowanie spersonalizowanych terapii komórkami macierzystymi i metodami inżynierii genetycznej dla najbardziej złożonych wad serca”

  „Jeśli się powiedzie, ta nowa terapia komórkami macierzystymi, która działa jak plaster leczniczy, może zrewolucjonizować wyniki operacji serca u dzieci i dorosłych z wrodzoną wadą serca.”– dodaje Dr Sonya Babu-Narayan, zastępca dyrektora medycznego w British Heart Foundation

 

Źródło: https://www.bristol.ac.uk/news/2022/december/stem-cell-plasters.html