To już kolejny raz, kiedy w wyleczeniu HIV pomogły komórki macierzyste! 53-letni „pacjent z Düsseldorfu” dziś jest wolny od wirusa! O sukcesie poinformowali naukowcy na łamach ostatniego wydania czasopisma Nature.

U 53-letniego mężczyzny 15 lat temu wykryto wirusa HIV. Po kilku latach, w 2011 roku, u pacjenta zdiagnozowano również białaczkę. Mając na uwadze poprzednie skuteczne terapie z zastosowaniem komórek macierzystych, dwa lata po diagnozie zespół medyczny zdecydował się na ich przeszczepienie.

Przez następne pięć lat zespół Jensena pobierał od pacjenta próbki tkanek i krwi. Przez wzgląd na dobrze rokujące wyniki badań, w 2018 roku podjęto decyzję o zaprzestaniu leczenia antyretrowirusowego. Odstawienie leków udowodniło, że pacjent jest teraz wolny od wirusa!

Jak deklarują autorzy badania, „pacjent z Düsseldorfu”, jest trzecią potwierdzoną osobą, która została wyleczona z HIV za pomocą komórek macierzystych. W zeszłym roku naukowcy ogłosili, że dwóch dodatkowych pacjentów wyzdrowiało z wirusa, jednak potrzeba dłuższego okresu czasu, by stwierdzić, że osoby te są zupełnie zdrowe.

„To oczywiście krok naprzód w rozwoju nauki i zrozumienie, w pewnym sensie, co trzeba zrobić, aby wyleczyć HIV” – mówi Todd Ellerin , specjalista chorób zakaźnych w South Shore Health.

 

Źródło: https://www.nature.com/articles/d41586-023-00479-2