2-letnia dziewczynka urodziła się bez tchawicy. Lekarze byli zdania, że umrze. Teraz ma wszczepioną tchawicę, która powstała z jej własnych komórek macierzystych. Jest najmłodszą na świecie pacjentką, która z powodzeniem skorzystała z tej metody.

„Hannah Warren urodziła się w 2010 r. w Korei Południowej. Nie była w stanie jeść, pić ani samodzielnie oddychać. Lekarze ze szpitala w Seulu, gdzie przebywała, uważali, że nie ma szans na leczenie i Hannah umrze.

Wyhodować nową tchawicę

Jedyną nadzieją było zastosowanie eksperymentalnej metody leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych. Lekarze z amerykańskiej kliniki dziecięcej w Illinois pobrali komórki macierzyste dziewczynki z jej kości biodrowej. Następnie w laboratorium były mnożone i powstała z nich nowa tchawica.

 

Narząd z komórek macierzystych wszczepiono Hannah 9 kwietnia. Wszystko wskazuje na to, że tchawica pracuje prawidłowo, choć dziewczynka ciągle jeszcze korzysta z respiratora.

– To tak, jakby narodziła się na nowo – powiedział po operacji Darryl Warren, ojciec Hannah. – To była jej jedyna szansa – stwierdził.

Teraz musi nadrobić dwa lata

Teraz Hannah czeka dalsze leczenie i rehabilitacja. Musi nauczyć się tego wszystkiego, co potrafią zdrowe 2-latki. Do tej pory nie miała szans mówić czy normalnie jeść. Jej krtań musi przystosować się do nowej sytuacji, urosnąć i zacząć prawidłowo funkcjonować.

Dziewczynka będzie pracować z logopedami nad nauką mówienia. Jeszcze nie może jeść normalnie, ale lekarze pozwolili jej po raz pierwszy spróbować lizaka. – Spróbowała, a gdy zapytałem, czy jej smakuje, skinęła głową – mówi ojciec Hannah.

źródło:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13837344,Zrobili_2_latce_tchawice_z_jej_komorek_macierzystych_.html