Światowy Dzień Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Day) 15 listopada obchpodzony był na całym świecie. Naukowcy na sześciu kontynentach uczestniczyli w wydarzeniach mających na celu upowszechnienie wiedzy na temat możliwości przechowywania krwi pępowinowej.

W tym roku Światowy Dzień Krwi Pępowinowej był o tyle szczególny, iż łączył się z jednym z najważniejszych dla medycyny regeneracyjnej i wykorzystania krwi pępowinowej jubileuszem, czyli 30-stą rocznicą pierwszego przeszczepienia krwi pępowinowej.

Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej miało miejsce w 1988 r. we Francji, dr Éliane Gluckman oraz dr Hal Broxmeyer przeprowadzili pionierski zabieg, którym uratowali życie 5-letniego Matthew Farrowa. Chłopiec cierpiący na niedokrwistością Fanconiego, otrzymał przeszczep komórek macierzystych z krwi pępowinowej swojej nowo narodzonej siostrzyczki.

Teraz Matt ma 35 lata, jest  ambasadorem bankowania oraz wykorzystania krwi pępowinowej i zachęca rodziców na całym świecie do przechowywania komórek macierzystych swoich dzieci.

Od 1988 roku , na całym świecie odbyło się ponad 40 tys. takich zabiegów. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w terapii ponad 80 ciężkich chorób. W obliczu najnowszych badań klinicznych krew pępowinowa może pomóc w leczeniu do tej pory nieuleczalnych schorzeń, np. dziecięcego porażenia mózgowego oraz autyzmu.