Uczeni z Modena University opublikowali wyniki pilotażowej terapii, w której leczyli osoby z rogówką uszkodzoną poprzez chemiczne lub termiczne poparzenia.

Chorzy najczęściej mieli niesprawne tylko jedno oko. W terapii pobierano komórki macierzyste ze zdrowego organu, namnażano w laboratorium i wszczepiano do niesprawnej rogówki. Ze 107 pacjentów, 82 osoby całkowicie odzyskały wzrok, a u 14 zaobserwowano częściową poprawę. Eksperyment prowadzono w latach 1998 – 2007. To najdłużej trwające badanie w tej dziedzinie, jakie do tej pory wykonano.

Wielu chorych nie widziało przez wiele lat. U jednego z pacjentów, który uległ poparzeniu w 1948 roku, uszkodzeniu uległy obie gałki oczne. Lekarzom udało się pobrać macierzyste komórki z niewielkiego, zdrowego fragmentu jednego oka i przywrócić mężczyźnie prawie normalną zdolność widzenia.

Włoscy lekarze wszczepiali komórki własne chorego, więc nie istniał problem odrzutu przeszczepu. Z takimi przeszkodami muszą się liczyć osoby, którym przeszczepiono rogówkę pochodzącą od dawcy. Według niezależnych ekspertów wyniki specjalistów z Włoch to bardzo duży sukces.

Technika, która przywraca wzrok chorym z uszkodzoną rogówką, nie jest na razie w stanie pomóc osobom z uszkodzonym nerwem wzrokowym lub siatkówką oraz osobom, które mają całkowicie uszkodzone oczy.

(pap)

Źródło: Nauka w Polsce (PAP)